Poradna spolku Zdraví do škol

Milí přátelé Zdravého života pro děti. Tady jsme pro vás..........

Napište nám dotaz a naši odborníci vám poradí :)

Otázka:

Ve školce děti stále dostávají chleba a rohlíky přestože je na trhu již výběr z velkého množství zdravějších celozrnných druhů pečiva. Paní hospodářka nám říká, že je to ale v pořádku. 

 Odpověď:

Celozrnné pečivo je samozřejmě vhodné a v mnohých doporučeních se dočteme o bezpečné konzumaci od 3 let. Ani u mladších dětí však není občas na škodu. Jen to je jako se vším, nic se nemá přehánět.

Doporučení v konzumaci vlákniny je u dospělého člověka cca 30g a u dětí je doporučená denní dávka cca 5g + věk (např. v 6-ti letech to je 5+6=11 g, ve 3 letech pak 8 g). Vlákninu obsahuje zejména ovoce, zelenina, obiloviny a dále luštěniny, semínka aj. 

Celozrnný rohlík obsahuje cca 4 i více gramů, jablko zhruba také tak a proto není potřeba u dětí přísun vlákniny navyšovat celozrnným pečivem, pokud konzumuje pestrou stravu obsahující ovoce a zeleninu, tedy doporučené množství z ostatních zdrojů vlákniny.

Doporučujeme tedy všeho s mírou. Občas nějaký kousek nevadí, ale přibližně do 8-10 let nevyžadujme pravidelnou konzumaci celozrnného pečiva. Důvod tohoto doporučení je především, že pokud je vlákniny dlouhodobě nadbytek, pak​ ​může vést ke snížené resorpci cenných látek ze stravy, protože je na sebe "nabalí" a odvede z těla dřív, než se stihnout vstřebat. Řada dětí zcela vynechává zeleninu, ovoce a další zdroje a má spíše vlákniny nedostatek, což pak přináší zase jiné obtíže. 

Pro děti je zcela v pořádku volit například žitno-pšeničný (nejlépe kváskový) chléb, různé housky třeba se slunečnicovými semínky, mákem atp. 

Při adekvátním příjmu vlákniny je potřeba i dostatečný pitný režim, jinak se může dostavit zácpa. Vláknina je sice prevencí potíží s vyprazdňováním, ale pokud není dostatek tekutin, způsobí pak naopak zahuštění stolice, což pak způsobuje velké trápení nejen dětem.

Odpovídá
Bc. Petra Scholzová a Mgr. Veronika Mlčochová


Otázka:

Syn odmítá jíst maso. Ve školce ho nesní vůbec, doma ho občas donutím. Obávám se, že mu bude ve stravě chybět.

Odpověď:

U dítěte se může jednat o určité období, kdy odmítá maso nebo i jiné nové, neznámé potraviny. Doporučujeme tomu nevěnovat výraznou pozornost, ono ho to nejspíš časem přejde samo, a pokud kolem sebe bude mít lidi, kteří jedí vše, tak je to nejlepší vzor. Vždyť dítě je naše "kopírka" :-).

Možná mu nevyhovuje daná úprava ve školce nebo maso nejí nějaký oblíbený kamarád. Zkuste si promluvit s paní učitelkou a zjistit více. Pokud je blok silný, požádejte pedagogy, ať jej nenutí… nucení většinou vede jen k prohloubení nesnášenlivosti. Nepřistupujte však k tomu, že dítěti úplně přestanete maso na talíř dávat. Zkuste občas zařadit kvalitní šunku, případně i kousek masa "zamaskovat" do zeleninových karbanátků. Společně se zkuste dohodnout, jestli by některý druh tolerovalo (obvykle jim nevadí kuřecí, krůtí, rybí a mívají rády i kuličky nebo karbanátky – mletou formu).

Problematické bývá hovězí, vepřové, které jsou pro ně více aromatické a hůře pokousatelné, což neoblíbenost podporuje. Nezoufejte, plnohodnotné bílkoviny obsahují i vejce, sýry a mléčné výrobky. Pokud tyto potraviny jí, není třeba se obávat deficitů bílkovin. Zařazujte i další kvalitní zdroje bílkovin: luštěniny, ořechy, semínka, obiloviny, zeleninu. Pokud se dítě stravuje pestře, má pro správný vývoj potřebný přísun bílkovin zajištěn. 

Nedostatečná konzumace masa je však spojena ještě s jedním potencionálním deficitem a to minerálních látek a stopových prvků. Zejména je potřeba dát pozor na hrozící anémii z nedostatku železa. Tu lze ověřit vyšetřením krevního obrazu u pediatra, které v případě dlouhodobého odmítání doporučujeme.  

Kdybyste přesto měla jakékoli obavy a chtěla zjistit, zda synkovi ve stravě nic nechybí, můžete si najít ve svém okolí kvalifikovaného výživového poradce, který může udělat podrobný rozbor jídelníčku a doporučit další  tipy včetně receptur.

Odpovídá
Bc. Petra Scholzová a Mgr. Veronika Mlčochová