Význam snídaně a svačiny pro děti ve škole
Pro děti mají snídaně a svačiny velký význam. Je to důležitý start do nového dne, ale nikdy nemá snídaně nahrazovat svačinu, ani tu která se jí ve škole. Během noci dítě využívá energii k činnosti vnitřních orgánů, dechu, srdeční činnosti atd., a začínat den bez snídaně je jako chtít rozjet auto bez benzínu.
Snídaně by měla děti zajistit 20-25% celkového denního příjmu energie. Důležité je také doplnění tekutin, jejich nedostatek způsobí únavu, bolest hlavy a nesoustředěnost. Nedostatečným příjmem tekutin dochází k vysychání sliznic a děti jsou náchylnější k různým onemocněním jako je např. nachlazení, chřipka, ale může také docházet i k onemocnění trávicího traktu (např. zácpa) a vést až k nechutenství. Vhodnou snídaní je např. celozrnné pečivo s rostlinným tukem, šunkou, tvrdým sýrem, pomazánkou, cereálie, jogurt, mléko, čaj, ředěné ovocné šťávy. Nevhodné je např. smažené vejce, paštiky, sladké pečivo, párky.
Svačiny školních dětí jsou v poslední době velmi aktuálním tématem. Dopolední svačina by měla tvořit 15% celkového příjmu energie. Podle však průzkumu bylo zjištěno, že 23% dětí nesvačí vůbec. Pokud ve škole svačí, tvoří jejich svačina především bílé pečivo, uzeniny a sladkosti. Pouze u 22% dětí je ovoce součástí svačiny ve škole. Pokud děti dostanou na svačinu pouze peníze, nejčastěji kupují sladké pečivo, cukrovinky, fast-food a sladké nápoje z automatů. Děti, které svačí pravidelně, mají lepší studijní výsledky ve škole, mají více energie, nejsou nepozorné ani unavené. Pití tekutin během vyučování zlepšuje odolnost dítěte a zvyšuje odolnost dítěte vůči vlivům školní zátěže. Nedoporučujeme však přislazené nápoje, které děti často pijí. Na svačinu do školy připravíme čaj nebo pramenitou vodu. Také mléko pokryje potřebu tekutin a i některé nutriční látky jako např. vápník, bílkoviny.
Odpolední svačinka by měla tvořit pouze 10% celkového denního příjmu energie (což se netýká sportujících dětí). Vhodné je vybírat potraviny s nižším energetickým obsahem a nižším glykemickým indexem. Jestliže vybereme takovéto potraviny dítěti k odpolední svačině, organismus nebude mít problém s nadbytkem energie. Vhodné je podat méně sladké ovoce např. jablko, meruňky, broskve, citrusy, ale také nepřislazené ovocné pyré a mléčný výrobek. Pro fyzicky aktivní děti je nutné mít odpolední svačinu větší. A také je velmi důležité, zda dítě jí odpolední svačinu ještě ve škole, doma nebo jinde. V orientaci vám může pomoci článek 5 tipů na zdravou svačinu sportujících dětí
Pokud dítě nebude snídat nebo svačit, hrozí nesprávný vývoj, nedostatek příjmu energie, živin, vitamínů a minerálních látek. Například deficit vápníku v dětském věku zakládá na velké komplikace spojené s osteoporózou v dospělosti. Nedostatek živin také může ovlivnit růst, nebo vést až k nadváze či podváze. S tímto samozřejmě hrozí další zdravotní rizika, u kterých si málokdy spojujeme význam snídaně, svačiny a pestrého jídelníčku.
A jak děti naučit snídat a svačit? Nepodceňujte význam snídaně pro děti, buďte jim vzorem jako rodič. Ukazujte svým příkladem, že snídaně je základ a jí se doma u stolu a že svačina do školy (nebo do práce) je vždycky připravená.
Doporučujeme další články, například 5 tipů na zdravou snídani školkových dětí
Autor: Lucie Houfková, DiS
Nutriční terapeutka
Projekt Zdraví do škol od A do Z